High school basketball: City and Southern Section playoff scores and updated pairings


Boys

SOUTHERN SECTION

DIVISION 2A

Semifinals

Marina 63, San Gabriel Academy 58

DIVISION 4AA

Semifinals

YULA 47, Price 44

CITY SECTION

OPEN DIVISION

Semifinals

LACES 52, Chatsworth 49

King/Drew 62, Birmingham 56

DIVISION II

Semifinals

Garfield 46, Arleta 41

Verdugo Hills 58, Manual Arts 56

FINALS SCHEDULE

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Friday at Cal Baptist, 8 p.m.

Harvard-Westlake vs. Eastvale Roosevelt

DIVISION 1

Saturday at Toyota Arena, 8 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame vs. Windward

DIVISION 2AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Rolling Hills Prep vs. St. Anthony

DIVISION 2A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Marina vs. Long Beach Poly

DIVISION 3AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

La Habra vs. St. Bonaventure

DIVISION 3A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Bosco Tech vs. Alemany

DIVISION 4AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

YULA vs. Cerritos

DIVISION 4A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Northview at Temecula Valley

DIVISION 5AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Castaic at El Segundo

DIVISION 5A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Big Bear at Firebaugh

CITY SECTION

OPEN DIVISION

Saturday at Pasadena City College, 6 p.m.

LACES vs. King/Drew

DIVISION I

Saturday at Pasadena City College, 2 p.m.

Washington Prep vs. San Pedro

DIVISION II

Saturday at Pasadena City College, 12 p.m.

Garfield vs. Verdugo Hills

DIVISION III

Friday at El Camino College, 6 p.m.

LA Jordan vs. Carson

DIVISION IV

Thursday at Huntington Park, 8 p.m.

Math & Science College vs. Bernstein

DIVISION V

Thursday at Huntington Park, 6 p.m.

New Designs vs. Horace Mann

Girls

Saturday’s Results

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Pool Play

Sierra Canyon 81, Mater Dei 61

Sage Hill 54, Orangewood Academy 46

Bishop Montgomery 76, Corona Centennial 55

Etiwanda 75, Ontario Christian 56

DIVISION 1

Semifinals

Brentwood 76, Orange Lutheran 65

Corona Santiago 48, Harvard-Westlake 42

DIVISION 2AA

Semifinals

Moreno Valley 53, Buena Park 48

St. Anthony 66, Mark Keppel 39

DIVISION 2A

Semifinals

Louisville 40, Sherman Oaks Notre Dame 36

Lakewood 60, Santa Margarita 54

DIVISION 3AA

Semifinals

Oak Park 64, Torrance 51

Cerritos 70, Cantwell Sacred Heart 67

DIVISION 3A

Semifinals

JSerra 65, Dana Hills 55

St. Margaret’s 49, St. Monica 41

DIVISION 4AA

Semifinals

Rancho Cucamonga 68, Santa Paula 36

Anaheim Canyon 61, Newbury Park 47

DIVISION 4A

Semifinals

Palos Verdes 54, West Ranch 39

Eastside 61, Whittier Christian 42

DIVISION 5AA

Semifinals

Adelanto 60, Savanna 48

Colton 43, La Mirada 42

DIVISION 5A

Semifinals

Antelope Valley 57, Vasquez 49

St. Pius X-St. Matthias Academy 53, Temecula Prep 45

CITY SECTION

OPEN DIVISION

Semifinals

Westchester 66, LA Hamilton 58

Birmingham 49, King/Drew 44

DIVISION II

Semifinals

Van Nuys 54, Cleveland 43

Granada Hills Kennedy 64, Washington Prep 51

DIVISION III

Semifinals

Wilmington Banning 40, University Prep Value 29

Bernstein 67, Reseda 43

DIVISION IV

Semifinals

Gardena 49, Grant 41

DIVISION V

Semifinals

University Pathways 58, Animo Watts 34

Foshay 42, Valor Academy 12

FINALS SCHEDULE

SOUTHERN SECTION

OPEN DIVISION

Friday at Cal Baptist, 6 p.m.

Etiwanda vs. Sierra Canyon

DIVISION 1

Saturday at Toyota Arena, 6 p.m.

Brentwood vs. Corona Santiago

DIVISION 2AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Moreno Valley vs. St. Anthony

DIVISION 2A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Louisville vs. Lakewood

DIVISION 3AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Oak Park vs. Cerritos

DIVISION 3A

Friday or Saturday (site & time TBA)

JSerra vs. St. Margaret’s

DIVISION 4AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Rancho Cucamonga vs. Anaheim Canyon

DIVISION 4A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Palos Verdes vs. Eastside

DIVISION 5AA

Friday or Saturday (site & time TBA)

Adelanto vs. Colton

DIVISION 5A

Friday or Saturday (site & time TBA)

Antelope Valley vs. St. Pius X-St, Matthias Academy

CITY SECTION

OPEN DIVISION

Saturday at Pasadena City College, 4 p.m.

Westchester vs. Birmingham

DIVISION I

Friday at El Camino College, 8 p.m.

Sun Valley Poly vs. Arleta

DIVISION II

Saturday at Pasadena City College, 10 a.m.

Granada Hills Kennedy vs. Van Nuys

DIVISION III

Friday at El Camino College, 4 p.m.

Banning vs. Bernstein

DIVISION IV

Thursday at LACES, 8 p.m.

Gardena vs. Fremont

DIVISION V

Thursday at LACES, 6 p.m.

University Pathways vs. Foshay



Source link

About The Author

Scroll to Top